3kola v přírodě

Škola v přírodě 2017
„Ostrovy objevů“

 

Škola v přírodě 2.A
Škola v přírodě 3.A
Škola v přírodě 4.A
Škola v přírodě 5.A
Škola v přírodě 2.B
Škola v přírodě 3.B
4.B - škola v přírodě
Škola v přírodě 5.B

     Letošní ročník školy v přírodě uspořádala naše ZŠ pro žáky 2. – 5. třídy v krásném prostředí Malé Morávky. V pondělí 11. 9. 2017 odjelo čtyřmi  autobusy přímo od školy 150 dětí a 12 členů pedagogického dozoru.
     Děti z  2. až 4. třídy byly ubytovány v hotelu NEPTUN, páťáci v penzionu SEDMIKRÁSKA, který se nacházel asi 50 m vzdušnou čarou od zmíněného hotelu. Většina akcí probíhala společně, jen turistické trasy byly přizpůsobeny věku dětí.
     Během pěti dnů plavby příroďáci navštívili Ostrov zábavy (karneval, soutěž talentů), Ostrov moudrosti a vědění (troška učení nikomu neuškodí), Ostrov sportu a obratnosti (Olympiáda). Podnikli noční plavbu na Tajuplný ostrov (stezka odvahy) a vydali se hledat pirátský poklad (šipkovaná s pokladem).
      Všichni účastníci si na památku sami vyrobili originální plátěnou tašku s námořnickými motivy. Malí námořníci všechny akce a zážitky pečlivě zapisovali do lodního deníku, který pak po návratu předložili domorodcům na pevnině- svým rodičům. I ti tak mohli být informováni o tom, co se během naší plavby (pobytu v Malé Morávce) dělo.
     Nemoci a úrazy se nám naštěstí vyhýbaly a všechny děti prožily celý týden bez zdravotních potíží. Jedinou drobnou kaňkou letošní školy v přírodě bylo téměř podzimní (občas deštivé) počasí. Ale s tím se museli mladí námořníci vypořádat. Ostatně na vodu jsou zvyklí.
     Cesta domů proběhla celkem v klidu, takže kolem třetí hodiny odpoledne v pátek 15. 9. 2017 měli všichni rodiče své miláčky doma.  
     Na památku si každý „ příroďák“ odvezl ze školy v přírodě placku, která byla pořízena z příspěvku POŠ, stejně jako plátěná taška, kterou si děti během pobytu samy zdobily. Diplomy a většina cen pro vítěze soutěží byla rovněž zakoupena z fondu POŠ.
     Díky našim rodičům, kteří nám poskytli další drobné sponzorské dárky do každé třídy, jsme mohli odměnit všechny děti nějakou drobnou cenou nebo sladkou odměnou. Všem našim sponzorům i rodičům za poskytnuté dárky děkujeme.

                                                    Z kapitánského můstku Anna Vlčová, ved. ŠvP

 

 

 

Termín:  11. 9. – 15. 9. 2017, Cena:   2 200 / 2080 Kč / žák

Škola v přírodě 2017 – název „ Ostrovy objevů“


Uskuteční se v termínu 11.- 15. září 2017
Žáci 2. - 4. ročníku budou ubytováni v hotelu Neptun - Malá Morávka.         
Žáci 5. ročníku v penzionu Sedmikráska – Malá Morávka.
Oba penziony jsou od sebe vzdáleny asi 50 m, většinu aktivit budeme absolvovat společně.
Odjezd od školy je v 7:45 hod 11.9.2017, návrat asi kolem 15 hod. 15. 9. 2017

Jako pedagogický dohled jedou paní učitelky: Vlčová - 2. A, Šírková – 2. B, Žižlavská- 3. A, Schenková - 4. A, Literová - 4. B, Smejkalová - 5. A, Vlčková - 5. B, dále paní asistentka Držálková - bude mít na starosti 3.B. Další ped. dohled budou Rolencová – AP, Netesalová - spec. ped., Žondrová – ŠD. Jako zdravotnice bude o děti pečovat paní vychovatelka Svobodníková. Školy v přírodě se účastní asi 150 žáků naší školy.

Děti během pětidenního pobytu navštíví Ostrov zábavy, moudrosti a vědění, Ostrov Obratnosti a sportu, absolvují cestu za pirátským pokladem či noční plavbu na Tajemný ostrov. Čeká je i několik výtvarných aktivit, spousta pohybu na čerstvém vzduchu, zábavy a výlet do Pradědovy galerie.
Seznamy věcí a tiskopisy k vyplnění dostaly děti již v červnu, kdyby je někdo ztratil, může si je znovu vyzvednout u svých třídních učitelů. Rodiče dětí, které užívají nějaké léky, je odevzdají u autobusu paní zdravotnici Haně Svobodníkové nebo své třídní učitelce – řádně podepsané a označené.

Prosíme rodiče, aby zvážili nutnost vybavení dětí mobilními telefony. Přimlouvali bychom se za to, aby je děti (stejně jako další cenné věci – např. tablety) nechaly doma. Je lépe domluvit se s třídními učitelkami, aby v případě jakýchkoliv problémů kontaktovaly rodiče ony. Kontakt na Vás máme.
Druháčci jedou na ŠvP poprvé, proto se pro zájemce z řad rodičů uskuteční informační schůzka ve středu 6.9. 2017 v 15 hod. ve třídě 2.A. Pokud má zájem zúčastnit se jí i někdo z rodičů starších dětí, bude vítán. Další Vaše dotazy zodpoví tř. učitelky nebo vedoucí letošní ŠvP Anna Vlčová.

 

Středisko se nachází uprostřed krásné přírody na jedné ze vstupních bran do nejkrásnějších míst Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, jíž dominuje Praděd, nejvyšší hora Moravy (1492 m n. m.). Hotel Neptun nabízí komfortní ubytování v šedesáti moderně vybavených dvou, tří , čtyřlůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením.
Herna pro děti, tělocvična, sauna s bazénkem, víceúčelové hřiště.
Chata Sedmikráska nabízí komfortní ubytování ve dvou až semilůžkových pokojích, WC a sprchy jsou společné a nacházejí se  v přízemí chaty, kde je také společenská místnost s TV a krbovými kamny, kuchyňka, herna se stolním tenisem, šipky, připojení na internet WiFi zdarma.
Sedmikrásku obklopuje obrovská, udržovaná a uzavřená zahrada, dětský koutek, pískoviště, trampolína, bazén pro malé děti, kuželky, ohniště s grilem, venkovní posezení. K dispozici je také osvětlené hřiště na míčové hry. Potok za zahradou slouží jako výborné horské osvěžení.
Neptun - žáci 2.- 4. třídy, chata Sedmikráska - žáci 5. třídy.

V okolí:  Karlov, Ovčárna a Praděd, Karlova Studánka, Pradědova galerie, Hrad Sovinec.

Děti zažijí plno dobrodružství a legrace.Výuka probíhá prostřednictvím hry, posiluje týmové jednánía především se děti pohybují ve zdravém prostředí přírody.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------        

Cena zahrnuje:          4x ubytování, 4x plnou penzi 5 x denně + pitný režim, oběd v pátek, dopravu autobusem, organizační zajištění,  pojištění CK proti úpadku
           

   

 

ŠKOLA V PŘÍRODĚ - září 2016

Kyčerka 2016 Kyčerka 2016 Kyčerka 2016


V pondělí 5. září 2016 odjíždělo 100 dětí z druhých až čtvrtých tříd do krásného hotelu Kyčerka. Horský hotel se nachází v kouzelné beskydské oblasti plné zajímavostí, a to od památek, přes nedotčenou přírodu, valašské lidové umění, až po sportovní aktivity všeho druhu. Děti navštívily karlovarské muzeum, zúčastnily se olympiády, táboráku i stezky odvahy. Celou školou v přírodě vládla příjemná atmosféra, příroďáčci si vyrobili maňásky, sehráli loutková divadla, hráli Kimovu hru, psali i kreslili do soutěží, tancovali na diskotéce, vyráběli si karnevalové masky, dokonce zvládli i úklid svých pokojů. Než jsme se nadáli, byl pátek a my se vraceli domů plní vzpomínek na krásných pět dnů v přírodě.

Mgr. Lucie Kašparová

Škola v přírodě 2016 – Ostružná

     Ve dnech 6. až 10. června 2016 se uskutečnila v hotelu Skiland v Ostružné škola v přírodě. Zúčastnili se jí žáci 4. A s paní učitelkou A. Vlčovou, 4. B s paní učitelkou M. Šírkovou, 5. A s panem učitelem Kašparem a 5. B s paní učitelkou M. Krejčovou a s panem asistentem M. Minářem. Zdravotní dozor vykonávala paní D. Vlčková.
      Pobyt zajistila cestovní agentura Heleny Brabcové z Vrchoslavic. Ubytování bylo připraveno ve třech budovách ve dvou, tří a čtyřlůžkových pokojích s příslušenstvím a bylo pěkné. Stravu dostávaly děti 5x denně a byla velice chutná, děti si mohly přidat. Po celý pobyt byl zajištěn pitný režim / nádoba s čajem/.
     Škola v přírodě proběhla v pohodě a splnila svůj výchovný a vzdělávací účel. U žáků se projevily jejich charakterové vlastnosti, rozšířili si své vědomosti o nové poznatky z kraje z okolí Ostružné, Petříkova i Lipové. Náplň vyučování byla také zaměřena na život ve středověku.
     Bohatý program školy byl splněn také díky příznivému slunečnému počasí. Během celého týdne probíhala řada soutěží, v nichž byli žáci odměňováni diplomy a sladkostmi. Byly to: talentománie, literární a výtvarná soutěž, Kimova hra na procvičení paměti, sportovní olympiáda – 6 disciplín, přírodovědná soutěž (babka kořenářka), soutěž v pořádku na pokojích a o nejlepší masku. Nezapomnělo se ani na stezku odvahy, zúčastnili se jí s úspěchem všichni chlapci i děvčata. Uskutečnil se i výlet do lesního baru v Lipové – lázních.
     Během pobytu mohly děti využívat místní dětské hřiště – trampolíny, skluzavku, prolézačky, houpat se na houpačkách nebo hrát míčové hry. Žáci byli během pobytu zaměstnáni touto činností tak, že jim na velké zlobení nezbývalo moc času.  
     Všem dětem se ve škole v přírodě líbilo a to je největší odměnou pro učitele.

                                                                                                 M. Krejčová

Škola v přírodě - červen 2015

Škola v přírodě 2015 Přátelé lesa Škola v přírodě 2015

     Letošní ročník školy v přírodě uspořádala naše škola pro žáky 1. – 5. třídy
v krásném prostředí okolí obce Rajnochovice. V pondělí 1.6.2015 odjel od školy první turnus, ve kterém bylo 60 žáků 4. a 5. tříd spolu se svým pedagogickým dozorem a vedoucí Mgr. Lucií Tesařovou.  Druhý turnus žáků 1. - 3. tříd odjel na stejné místo týden na to, tedy 8.6.2015 také s pedagogickým dozorem a vedoucí Mgr. Markétou Tobolíkovou.
      Ubytování bylo zajištěno v hotelu ZUBŘÍČ. Tento hotel se nachází u lesa a přímo od něj vedou četné turistické stezky, které jsme využívali k vycházkám a také k soutěžím. Kolem hotelu je travnatá plocha, na které probíhaly další soutěže a aktivity. Dětem se líbila také trampolína a houpačky.   
    Se stravováním byli účastníci spokojeni, napsali o něm svým rodičům do „Deníku ze školy v přírodě“, jež si každý přivezl na památku domů.
     Když se děti rozhlédly po okolí, bylo všem zřejmé, že letošní zaměření školy v přírodě se musí týkat především lesa.
     Děti z obou turnusů se ze svých deníků dozvěděly, co v lese roste i žije, nechyběla v nich ani lesní pohádka, pověst či pracovní list zaměřený na orientaci v přírodě. Během vycházek po okolí si mohly tyto své nabyté vědomosti prakticky ověřit.  Pro děti byla připravena také Velká lesní soutěž, ve které děti mohly své znalosti ukázat a porovnat s ostatními. S velkým ohlasem se setkala také tombola, která byla součástí soutěže a jejíž první cenu, a to paroží z daňka, chtěl vyhrát snad každý. Uskutečnila se také beseda s místními myslivci, kde četnost a odbornost dotazů dětí svědčila o jejich zájmu o tuto oblast. Žáci také měli možnost povozit se na koních, zahrát si spoustu her, změřit si své síly v olympiádě, aj. Třešničkou na dortu zajisté bylo vystoupení profesionálních šermířů a ukázka historických zbraní i brnění. Výborně se vydařil také výlet na nedaleký Hostýn, kde se děti prošly po cestičce lemované mozaikami s výjevy z Křížové cesty. 
 Nemoci a úrazy se nám naštěstí vyhýbaly. Paní zdravotnice ošetřila jen jednu drobnou tržnou ranku na uchu.
     Cesta autobusem zpět probíhala bez komplikací a všechny děti se v pořádku vrátily ke svým rodičům.
     Všichni prožili pěkných pár dní v krásném prostředí s čistým vzduchem a panenskou přírodou. Počasí nám bylo, i přes špatné předpovědi, velmi nakloněno, a tak jsme všechny naplánované aktivity mohli zrealizovat.
     Na památku si každý „ příroďák“ odvezl ze školy v přírodě kšiltovku, která byla pořízena z příspěvku POŠ, stejně jako diplomy a většina cen pro vítěze soutěží.
     Velké díky patří také našim rodičům, kteří nám poskytli další drobné sponzorské dárky, kterými jsme mohli odměnit všechny děti nějakou drobnou cenou nebo sladkostí.
                       

Mgr. Markéta Tobolíková a Mgr. Lucie Tesařová.

 

 

Škola v přírodě 2014

Škola v přírodě 2014
„  Z pohádky do pohádky“

Škola v přírodě 2014 Škola v přírodě 2014 Škola v přírodě 2014 Škola v přírodě 2014

     Letošní ročník školy v přírodě uspořádala naše ZŠ pro žáky 1. – 5. třídy
v krásném prostředí  Malé Morávky. V pondělí 9.6. 2014 odjelo třemi  autobusy přímo od školy 119 dětí a 11 členů pedagogického dozoru.
     Ubytování v hotelu NEPTUN se dětem líbilo, zvláště si pochvalovaly sociální zařízení přímo na pokojích a televizi, kterou měly k dispozici také na každém pokoji. Kolem hotelu byla krásně upravená travnatá plocha, dětské hřiště, volejbalové hřiště, brouzdaliště a bazén. Letošní krásné počasí nám dovolilo všechny tyto prostory denně využívat.
     Se stravováním byli účastníci také spokojeni, napsali o tom svým rodičům do „Deníku ze školy v přírodě“, jež si každý přivezl na památku domů. Pokud dětem nechutnala snídaně v podobě pečiva se sýrem či párkem, mohly si zvolit náhradní variantu v podobě cereálních kuliček a lupínků s jogurtem či mlékem. Obědy a večeře byly s obsluhou a pitný režim byl zajištěn během celého dne.
     Zaměření letošního ročníku školy v přírodě bylo dáno názvem „Z pohádky do pohádky“. Hrálo se maňáskové divadlo, což všichni účastníci určitě ocenili, protože to byla letošní novinka. Velký úspěch slavila i velká pohádková soutěž, jež prověřila znalosti známých filmových melodií i hlášek z nejúspěšnějších českých filmových pohádek. Další novinkou bylo zařazení jógy v rámci sportovního odpoledne. Osvědčené akce jako olympiáda, Kimova hra, Babka kořenářka, karneval, stezka odvahy a diskotéka také měly v programu své místo. Program byl tak nabitý, že než jsme se vzpamatovali, bylo nutné balit věci a vydat se k domovu.
     Nemoci a úrazy se nám naštěstí vyhýbaly, přesto dva chlapci odjeli v průběhu ŠvP domů, jeden s nevolností a druhý s problémy s krční páteří. Ostatní děti prožily celý týden bez zdravotních potíží.
     Cesta domů proběhla celkem v klidu, takže kolem třetí hodiny odpoledne v pátek 13.6. 2014 měli všichni rodiče své miláčky doma.
     Děti prožily pěkných pár dní v krásném prostředí Malé Morávky.      
     Na památku si každý „ příroďák“ odvezl ze školy v přírodě placku, která byla pořízena z příspěvku POŠ, stejně jako diplomy a většina cen pro vítěze soutěží.
     Díky našim rodičům, kteří nám poskytli další drobné sponzorské dárky, jsme mohli odměnit všechny děti nějakou drobnou cenou nebo sladkou odměnou. Všem našim sponzorům i rodičům za poskytnuté dárky děkujeme.

                                                                            Mgr. Anna Vlčová, ved. ŠvP

 

 

Škola v přírodě 2013 - Expedice „Ostružina“

Ostružná 1A1.B a 2.B 3.B 4_A 4.B Ostružná 5.tř.

Letošní ročník školy v přírodě uspořádala naše škola pro žáky 1. – 5. třídy
v krásném prostředí okolí obce Ostružná. V pondělí 3.6.2013 odjelo z němčického nádraží celkem 21 dětí a dvě paní učitelky, zbytek dětí a ped. dozoru odjel dvěma autobusy přímo od školy.
     Ubytování v horském hotelu SKILAND se dětem líbilo, zvláště si pochvalovaly sociální zařízení přímo na pokojích a televizi, kterou měly menší děti k dispozici také na každém pokoji. Kolem penzionu byla krásně upravená velká oplocená zahrada, na které mohlo probíhat vyučování, soutěže a hry. Škoda, že nám počasí nedovolilo využít celý areál častěji.
     Se stravováním byli účastníci také spokojeni, napsali o tom svým rodičům do „Deníku ze školy v přírodě“, jež si každý přivezl na památku domů. Nejvíce se dětem líbily snídaně, které probíhaly formou „švédských stolů“, takže každý si vybral, na co měl chuť. Největší úspěch měly cereální kuličky a lupínky s jogurtem.
     Zaměření letošního ročníku školy v přírodě bylo dáno názvem „Expedice Ostružina“. Děti byly rozděleny do tří skupin. „Průzkumníci“ prozkoumávali okolí a vytýčili trasy vhodných vycházek pro ostatní. „Přírodovědci“ měli za úkol všímat si rostlin a živočichů v okolí Ostružné. Své získané vědomosti pak mohli využít např. v soutěži „Babka Kořenářka“, v níž určovali názvy rostlin. No a nejmladší „Stopaři“ se učili od těch starších a vydávali se po jejich stopách.
     Nemoci a úrazy se nám naštěstí vyhýbaly. Pár dětí si stěžovalo na bolest hlavy a škrábání v krku, vše ale bez teplot. Paní zdravotnice ošetřila dvě drobné tržné ranky na hlavě a vydávala léky dětem, které je pravidelně berou i doma.
     Cesta vlakem nazpět proběhla v klidu, děti měly zakoupené místenky. Také cesta prvního autobusu proběhla v klidu a pohodě, ke škole jsme přijeli v předem ohlášeném čase. Bohužel ti rodiče, kteří měli dítě v druhém autobuse, si museli na své ratolesti počkat o něco déle. Tyto děti přijely ke škole s hodinovým zpožděním. Díky nevolnostem a opakovaným zastávkám se jízda druhého autobusu takto prodloužila. Věříme, že všichni čekající rodiče vzniklou situaci pochopili a radost ze shledání s dětmi jim byla odměnou za trpělivost.
     Děti prožily pěkných pár dní v krásném prostředí Jeseníků. Škoda, že počasí nám tentokrát moc nepřálo, ale všechny aktivity, které běžně venku děláme, jsme stihli i letos, včetně olympiády i stezky odvahy.       
     Na památku si každý „příroďák“ odvezl ze školy v přírodě kšiltovku, která byla pořízena z příspěvku POŠ, stejně jako diplomy a většina cen pro vítěze soutěží.

     Díky našim rodičům, kteří nám poskytli další drobné sponzorské dárky, jsme mohli odměnit všechny děti nějakou drobnou cenou nebo sladkou odměnou.


Mgr. Anna Vlčová, ved. ŠvP

Škola v přírodě 2012 ve Všemině

Všemina 2012Všemina 2012Všemina 2012Všemina 2012

      Ve školním roce 2011/2012 proběhla ŠvP v pěkném prostředí v hotelu Všemina ve stejnojmenné vesnici nedaleko Zlína, a to ve dnech 4. – 8. června 2012. Letošní ŠvP se zúčastnili celkem 104 žáci 1. stupně a osm učitelek naší ZŠ.
      Ubytování se dětem líbilo. Bydleli jsme ve čtyřposchoďovém hotelu. Většina žáků byla umístěna ve třílůžkových pokojích s koupelnou a WC, jen několik žáků mělo na pokoji přistýlky. Na pokojích mohli v odpoledním klidu využívat i televizi. Ale protože program byl bohatý, neměli na televizi ani čas. Případné závady byly ihned odstraněny. Pracovníci v recepci byli vstřícní a ochotní.
      Strava ve srovnání s minulými léty byla na nižší úrovni –  jídlo bylo málo chutné, někdy byly malé porce. Vzhledem k účasti ještě jiné školy, museli jsme upravit režimy dne, neboť se nám posunuly směny na jednotlivá jídla.
      Hotel Všemina je vhodným objektem pro pořádání ŠvP. Je zde velký kongresový sál, kde jsme pořádali společné akce (Talentmánie, filmové představení, karneval, diskotéka), několik salonků, které jsme využívali pro učení či při akcích jednotlivých tříd. Všichni jsme byli nadšeni vnitřním bazénem, ve kterém se každá třída vystřídala 2x, kromě 1.ročníku, neboť bazén byl pro ně hluboký.
       Pro děti byl připraven bohatý program, který rozvíjel všechny stránky jejich osobnosti.  Navázali jsme na projektový Den Země ve škole a ŠvP jsme nazvali Příběh Zeleného ostrova. Na vycházkách jsme poznávali okolí Všeminy, v lesích jsme určovali přírodniny a tentokrát děti vytvářely pavoučky z přírodnin. Moc se jim povedly. Z projektu Zelený ostrov jsme čerpali různé hry, které děti ještě neznaly, například hry Lovci Orchidejí nebo Hlídač ostrova. Na druhé straně se děti těšily na tradiční akce a soutěže, jako byla Babka kořenářka, Kimova hra, literární či výtvarná soutěž. Děti měly dostatek pohybu, využívali jsme sportovního areálu, kvůli deštivému počasí jsme uspořádali Olympijské hry v prostorách hotelu. Získané dovednosti z OH  děti uplatnily tentokrát  již za sluníčka při Hrách bez hranic. Dobrodružství zažili na noční stezce odvahy.  Dalšími společnými akcemi byla Talentmánie, karneval a diskotéka. Poslední den jsme strávili v ZOO Lešná, kde se dětem moc líbilo.
         Sounáležitost děti projevily i tím, že si navzájem pomáhaly, jak ve svých třídách, tak i mezi třídami.  Pracovníky hotelu i učitelkami byli na konci školy v přírodě hodnoceni za své slušné chování, aktivitu a udržování pořádku.

      Škola v přírodě se vydařila, děti odjížděly spokojeny. Každý si odvážel nějakou sladkost, památeční propisovací pero a mnozí řadu diplomů.

Naďa Tesaříková

 

 

Škola v přírodě 2011

Bítov, hotel Bítov

Škola v přírodě 2001škola v přírodě - Bítovškola v přírodě - Bítov

     Letošní ročník školy v přírodě uspořádala naše ZŠ pro žáky 1. – 5. třídy v krásném prostředí  hotelu Bítov. V pondělí 30.5. 2011 odjelo od němčické školy ve třech autobusech celkem 96 dětí a osm pedagogů.

     Ubytování se dětem líbilo, tříhvězdičkový hotel nabízel prostorné pokoje se sociálním zařízením, chodbičkou, prostornými skříněmi a televizí, kterou ale některé děti díky pestrému programu školy v přírodě ani neměly čas zapnout. Kolem hotelu byla krásně upravená velká oplocená zahrada, na které probíhalo vyučování, soutěže a hry. Měli jsme štěstí a letošní opravdu teplé počasí nám dovolilo využít také velký vyhřívaný bazén, jež byl součástí zahrady.

     Se stravováním byli účastníci také spokojeni, jídlo jim chutnalo a zájemci si mohli kdykoliv přidat.

     Každý den pobytu byl věnován jinému tématu. Velký úspěch měl například historický den, kdy děti navštívily hrad Bítov, ohradu se zvířaty, ty menší si dokonce zajezdily na poníkovi. V rámci vyučování, ve kterém se četlo, psalo i počítalo, se seznámily s historií a okolím našeho přechodného bydliště. Starší žáci prokázali velké znalosti v soutěži „O poklad Anežky České“. Náplní sportovního dne byla Olympiáda a plavání,  ekologického  - soutěž v určování rostlin „Babka kořenářka“  a Kimova hra, estetického výtvarná soutěž, karneval, Talentmanie  a další. Nechyběla ani stezka odvahy, na níž  museli všichni účastníci prokázat velký díl statečnosti.

     Po zdravotní stránce nebyly velké potíže, přesto dvě  děvčata onemocněla a několik dětí a dvě paní učitelky měly klíště. Úrazy se nám naštěstí vyhýbaly.
    

     Díky našim rodičům, kteří nám poskytli sponzorské dárky, jsme mohli odměnit všechny děti nějakou drobnou cenou nebo sladkou odměnou. Všem rodičům moc děkujeme.

Mgr. Anna Vlčová, ved. ŠvP 

 

Škola v přírodě 2010

Karlov, Malá Morávka

 

4roč. a 5.A

 

     Škola v přírodě se letos uskutečnila v Karlově pod Pradědem, penzionu Eden. Zúčastnilo se jí 113 žáků a 9 pedagogických pracovníků, z nichž dva byli na škole v přírodě ve funkci zdravotníka. Protože se na letošní ročník přihlásil velký počet dětí, museli jsme se rozdělit do dvou turnusů. A  tak jsme do Karlova vyslali nejprve průzkumníky, kterými se stali žáci 4. a 5.A třídy. Ti se stali obyvateli penzionu Eden od 31.5. do 4.6. Po nich ( od 7.6. do 11.6.) vyjela větší skupina příroďáků, jejímiž členy byli prvňáčci, druháci, třeťáci a žáci z 5.B. Ti byli na švp nejstarší, což s sebou nese klady i zápory. Sice mohli mít později večerku, ale zase jako největší „siláci“ pomáhali se zavazadly dětem z prvních tříd, za což byly vděčné i paní učitelky, které by jinak lodní kufry nejmenších účastníků musely nosit samy.
Aby každá naše taková výprava, kterou škola v přírodě bezesporu je, byla trochu jiná, snažíme se dát jí nějaké téma. To letošní bylo Cesta do pravěku. Vyučování a většina aktivit se tomuto tématu podřídily, takže se děti  celý týden setkávaly s dinosaury, mamuty, povídaly si o životě lidí v minulosti, zkoušely vyrobit zbraně, nástroje a šperky jako lidé v pravěku. Také na náš karneval se přijeli podívat pravěcí lovci a pravěké ženy, aby si mohli zatancovat se Sněhurkou a Bořkem Stavitelem.
Děti z prvního turnusu měly trochu deštivější počasí, dětem z druhého turnusu zase maminky zabalily hodně teplých věcí, které jsme ani nevytáhli. Všichni si ale týden v Karlově užili a jistě budou na letošní ročník vzpomínat. S ubytováním jsme byli spokojeni,  uměním kuchařek nadšeni. Pro děti byl zajištěn pitný režim po celou dobu pobytu.
Zdravotníci ošetřili jen minimum oděrek, jeden chlapec byl převezen k ošetření tržné ranky na chirurgii, z druhého turnusu odjel jeden chlapec o den dříve, z důvodu onemocnění dýchacích cest, přijeli si pro něj rodiče.
Jako pedagogický dozor se letošního ročníku zúčastnily paní učitelky: Krejčová, Literová, Vlčová, Žižlavská, Řezáčová a Bašková a pan učitel Maštera. Jako zdravotníci o nás pečovali pan učitel Procházka a paní učitelka Vojancová.  
Chtěla bych touto cestou poděkovat všem rodičům, kteří nám poskytli sponzorské dárky a my jsme mohli díky tomu připravit pro děti spoustu soutěží a her a co nejvíce jich ocenit. Snad i na Vás se přenese aspoň kousek radosti z nových zážitků z  fotografií, na kterých jsme Vaše děti zachytili.

Mgr. Anna Vlčová, ved. ŠvP

ŠKOLA V PŘÍRODĚ 2009

škola v přírodě 1škola v přírodě 2škola v přírodě 3škola v přírodě 4škola v přírodě 5

 

Škola v přírodě 2009
Lipová lázně

     Letošní ročník školy v přírodě uspořádala naše škola pro žáky 2. – 5. třídy
v krásném prostředí  penzionu SLATINA v Horní Lipové. V pondělí 8.6. 2009 odjelo z Němčického nádraží celkem 83 dětí a sedm pedagogů, z toho 71 dětí a 6 učitelů přímo do Lipové, jeden pan učitel a 12 reprezentantů naší školy ve vybíjené na celostátní finále této soutěže do Nové Paky. Tito se pak v úterý večer připojili k „příroďákům“, takže od toho večera jsme naplňovali program naší školy v přírodě společně.
Ubytování se dětem líbilo, zvláště si pochvalovaly sociální zařízení přímo na pokojích a televizi, kterou měly k dispozici také na každém pokoji. Kolem penzionu byla krásně upravená velká oplocená zahrada, na které probíhalo vyučování, soutěže a hry. Škoda, že nám počasí nedovolilo využít také velký bazén, jež byl součástí zahrady.
Se stravováním byli účastníci také spokojeni, také to zapsali svým rodičům do „Deníku ze školy v přírodě“, jež si každý přivezl na památku domů. Nejvíce se dětem líbily snídaně, které probíhaly formou „švédských stolů“, takže každý si vybral, na co měl chuť. Největší úspěch měly cereální kuličky a lupínky s mlékem.
Zaměření letošního ročníku školy v přírodě bylo dáno celoškolním projektem, zabývajícím se ochranou životního prostředí a  tříděním odpadů. Samozřejmě že došlo i na výlety. Navštívili jsme  Jeskyně Na Pomezí a Lesní bar. Zvláště vycházka do lesního baru měla na děti i výchovný dopad, protože bar je založen na poctivosti lidí. Je to projekt, fungující tři roky, hojně navštěvován turisty, kde se každý obslouží sám ( v nabídce jsou různé nápoje a sladkosti) a také sám zaplatí do dřevěné, ptačí budce podobné a volně přístupné kasičky. Nechali jsme panu revírníkovi, který tento bar provozuje vzkaz s poděkováním za prima nápad.
Nemoci a úrazy se nám naštěstí vyhýbaly. Pár dětí si stěžovalo na bolest hlavy a škrábání v krku, vše ale bez teplot. Také klíšťat jsme čekali víc, bylo vytaženo jen jedno. Paní zdravotnice tak ošetřila jen oděrky.
Cesta vlakem proběhla celkem v klidu, měli jsme zakoupené místenky, takže všechny děti měly kde sedět. Naopak udržet je v klidu na sedadle ( zvláště ty nejmenší), nebylo vůbec lehké. Menší zmatky, i když očekávané, se dostavily při vyzvedávání dětí a zavazadel po příjezdu u školy. Toto je věc, kterou se nám opakovaně nedaří lépe zorganizovat. Snad ti z rodičů a učitelů, kteří řešili u školy nějaký problém, brzy na tuto nepříjemnost zapomenou a zůstanou jim jen krásné vzpomínky na letošní úspěšný ročník školy v přírodě.
Díky našim rodičům, kteří nám poskytli drobné sponzorské dárky, jsme mohli odměnit všechny děti nějakou drobnou cenou nebo sladkou odměnou.


Mgr. Anna Vlčová, ved. ŠvP

 

 

Vlastivědný poznávací pobyt v Praze

    Pro žáky 5. ročníků  jsme letos připravili alternativu školy v přírodě. Protože součástí vlastivědného učiva je  Praha a Středočeský kraj, tak jsme dětem umožnili tuto oblast prozkoumat osobně.
V termínu 14. -  17. dubna 2008 jsme si hráli na návštěvníky z jiných planet, kteří se rozhodli prozkoumat planetu Zemi a ztroskotali v České republice – v Praze. Tím jsme s dětmi zasáhli i do oblasti Přírodovědy, kde je vesmír a sluneční soustava součástí učiva. 
Celkem 31 dětí tak po dobu čtyř dnů získávalo poznatky a informace, kterých nebylo málo.     
První den jsme navštívili Petřín, který svým slunečným počasím byl jedinečný. Vyšlapali jsme schody na Petřínskou rozhlednu, odkud jsme pořídili mnoho krásných fotek. Pak jsme se dlouho bavili v zrcadlovém bludišti.  http://vlastiveda.rajce.idnes.cz/Petrin/. Po cestě z Petřína jsme procházeli okolo Národního divadla, které jsme si tak mohli z blízka  prohlédnout. http://vlastiveda.rajce.idnes.cz/Narodni_divadlo/.
Druhý den nás probudilo zamračené ráno, dopoledne jsme strávili v Národnímu muzeu a prohlídkou Václavského náměstí. http://vlastiveda.rajce.idnes.cz/Narodni_muzeum_a_Vaclavak/.  Přestože se počasí nezlepšovalo, vydali jsme se na Královskou cestu.  Tu jsme pak celou prošli s deštníky nad hlavou, ale i tak jsme toho viděli dost – Staré zámecké schody, chrám Svatého Víta, kancelář presidenta republiky, střídání  stráží, Karlův most, Staroměstské náměstí, orloj na Staroměstské radnici  http://vlastiveda.rajce.idnes.cz/Kralovska_cesta/
Třetí dopoledne jsme zavítali na Vyšehrad http://vlastiveda.rajce.idnes.cz/Vysehrad/. Odpoledne jsme pak strávili výletem na hrad Karlštejn, který i přes velikou zimu nás nezklamal a odnesli jsme si z něj nezapomenutelné zážitky. http://vlastiveda.rajce.idnes.cz/Karlstejn/.
Poslední den jsme spíše odpočívali a to návštěvou 3D kina IMAX, kde jsme viděli příběh pravěkých ještěrů Monstra oceánů. Působivý a velmi realistický dokument děti ohromil. http://vlastiveda.rajce.idnes.cz/IMAX/. Po té už se naše kroky ubíraly směrem k hlavnímu nádraží, kde jsem si prohlédli jeho unikátní rekonstrukci.
Spokojení, unavení, v pořádku a s mnoha zážitky  jsme se vrátili domů.  Závěr naší vesmírné expedice jsme zpracovali do projektu. http://vlastiveda.rajce.idnes.cz/Zpracovani_projektu/.

 

Ostatní fotografie jsou na http://vlastiveda.rajce.idnes.cz/.

                                                                                  Mgr. Eva Bašková

Škola v přírodě 2008

     se letos uskutečnila od 9. do 13. června pro žáky 2. 3. a 4. tříd pod názvem

Ať žijí duchové.

 

Čeložnice 1Čeložnice 2Čeložnice 3Čeložnice 4


Našim útočištěm se na 5 dní stalo rekreační středisko RELAXX Chřiby, které se nachází v obci Čeložnice u Kyjova. Většina  dětí byla ubytována ve 3 – 4 lůžkových pokojích, jeden pokoj obývalo 5 chlapců. Ubytování hodnotili účastníci jako vyhovující, nevýhodou byly jen společné sprchy a WC na patře. Drobné nedostatky ubytovacích prostor byly ale vyvážené velmi pěkným okolím penzionu, dětským hřištěm s houpačkami, skluzavkou, kolotočem, pískovištěm, kde si každý velmi rychle našel, co ho baví. A protože jsme měli první polovinu týdne i velmi pěkné počasí,  mohly děti využít i venkovní vyhřívaný bazén, jež byl také součástí střediska.
Na škole v přírodě bylo pro děti připraveno zábavné vyučování, které je nejen vedlo k aktivnímu přístupu a kladnému vztahu k učení, ale i k hodnocení jednotlivých akcí a hlavně k sebehodnocení. Každý si tak musel kriticky přiznat, jak se mu dařilo a v čem by se měl zlepšit. Své zážitky a hodnocení děti zapisovaly do svých deníků ze ŠvP, které si pak na památku odvezly domů. Ty také podají podrobnou zprávu o celé škole v přírodě rodičům.
Mezi nejlépe hodnocené akce patřil pěší výlet na hrad Cimburk. Začal za  krásného počasí a cesta rychle ubíhala. Těsně před cílem se ale počasí začalo horšit, hřmělo a zatáhlo se. Proto paní učitelky rozhodly, že na zpáteční cestu se raději vydáme  autobusem. Ovšem i dorazit k němu nebyla tak úplně hračka, protože do Koryčan, odkud jel, to bylo také kousek. Tak se  z obyčejného výletu  stal neobyčejný a hodně dětí si pak do svých deníků mohlo zapsat, že podaly dobrý výkon a že se mohou nazývat turisty ČR.
Ostatní akce už probíhaly v blízkosti hotelu a byly také velmi úspěšné. Tradičně se k nim řadí OLYMPIÁDA, VÝTVARNÁ
a PĚVECKÁ SOUTĚŽ. Netradičně výzdoba vlastních triček, které si odvezl každý účastník domů a pyžamový bál, který byl stejně divoký jako diskotéky z minulých let. Zvláštní kouzlo měl pro děti  lampiónový průvod, který proměnil naše divochy alespoň na chvilku
v broučky a světlušky. I pro chataře v okolí hotelu byl kouzelný rej barevných světýlek hezkou podívanou.
Jedna z písniček, které nás provázely školou v přírodě a které jsme se naučili, byla píseň Hajný je lesa pán. Chtěli jsme ji zazpívat nějakému hajnému. Jednoho  se nám podařilo vypátrat a pozvat ho
na večerní program. A protože si přivedl kamaráda a psa, bylo z krátké návštěvy zajímavé povídání o lese a přírodě.
Skřítkové tesaři vylezli z mechu a jistě se rádi zabydleli  v domečcích a ohrádkách, které jsme jim v lese postavili.
U dvou dětí se objevila zvýšená teplota, několika dětem bylo vytaženo klíště, bylo ošetřeno pár oděrek. Jinak se nám nemoci a úrazy naštěstí vyhýbaly.
Děkujeme všem rodičům, kteří nám věnovali drobné sponzorské dárky, takže si každý odvezl ze školy v přírodě nějakou cenu nebo sladkou odměnu.

Mgr. Anna Vlčová, ved. ŠvP

 

Škola v přírodě JEDOVNICE 2007 „EXPEDICE OLŠOVEC“

foto 1 foto 2 foto 3

Letošní škola v přírodě proběhla ve 3 termínech:
28.5. – 1.6., kterého se zúčastnilo 35 žáků pátých tříd
4.6. – 8.6. s účastí 32 žáků čtvrtých tříd a 2.A
a poslední termín od 11.6. do 15.6. patřil 35 dětem 3.třídy, 1.třídy a 2.B.
Na děti dohlíželo celkem 8 pedagogických pracovníků a 3 zdravotníci.

Našim útočištěm se stal na přechodnou dobu hotel Terasa – Jedovnice. S ubytováním v pěkném hotelu, prostorných pokojích s vlastním sociálním zařízením byly děti velmi spokojené a hodnotily ho jako nejlepší ubytování, kam zatím naše škola v přírodě zavítala. V hotelu jsme měli k dispozici i bazén, vlastní hřiště a u většiny pokojů prostornou terasu, kde si děti opravdu vyhrály. Se stravou byli žáci také spokojeni, protože si často chodili přidat. Měli také zajištěný pitný režim.

Pro děti byl připraven pestrý program. Navštívily propast Macochu, Punkevní jeskyně, Rudické propadání, prohlédly si mlýn v Rudicích, městečko Jedovnice, prošly se po hrázi rybníka Olšovce, na který měly krásný výhled po celou dobu pobytu v hotelu Terasa. Kromě toho stihly vyučování, několik soutěží (pěveckou, výtvarnou, přírodovědnou). Někteří byli úspěšní v olympiádě, Kimově hře, zdravovědě nebo zaujaly svým převlekem v průvodu masek, který s obdivem sledovali návštěvníci sousedních chatek a penzionů či kolemjdoucí. Některé děti poprvé v životě absolvovaly stezku odvahy, která pro ně také byla velkým zážitkem.

A jak splnily své úkoly jednotlivé turnusy?

Průzkumníci vyrobili řadu plánků a mapek vycházek, které byly pomocí pro zbylé dva turnusy ŠvP. Přírodovědci nakreslili rostliny a živočichy, se kterými se setkali v okolí rybníka Olšovce . Stopaři se podívali na všechna místa, která před nimi navštívili jejich starší kamarádi a zajímavosti, které nakreslili a popsali jistě doplní společné dílko všech účastníků letošní ŠvP – společnou mapu, která bude vystavena ve škole a bude všem připomínat jeden pěkný týden, strávený v Jedovnicích.

Děkujeme rodičům, kteří nám pomohli sponzorsky se zajištěním odměn a cen pro děti: paní Řežábové, Vlachové, Bambuškové, Klevetové, Štěpánkové, Herákové a panu Kubíčkovi. Díky nim jsme mohli rozdat daleko více cen než obvykle. Zbývající sladkosti, odměny a diplomy, stejně jako vstupné do mlýna v Rudicích, byly hrazeny z fondu SRPŠ.

Mgr. Anna Vlčová, vedoucí ŠvP

Škola v přírodě - Dlouhá Voda 2006

foto 1

Škola v přírodě proběhla v termínu od 5. června do 9. června 2006 v rekreačním středisku Hotel Dlouhá voda. Zúčastnilo se jí celkem 127 žáků a osm členů pedagogického dozoru. Jednoho člena pedagogického sboru, který zcela náhle onemocněl, zastoupila pracovnice, jež pracuje s mládeží pod Domem dětí a mládeže Orion.
Pro žáky 1. až 5. ročníku byl připraven bohatý program plný výletů, her, soutěží a turistických vycházek. Tentokrát se škola v přírodě v projektovém vyučování zaměřila na KALENDÁŘ ROKU. Žáci si pod vedením vyučujících ve svých projektech vytvořili vlastní pojetí kalendáře, jež mohou využívat ve třídách v průběhu dalšího školního roku.
Již při cestě tam žáci prvního až čtvrtého ročníku navštívili zámek v Úsově a zámek v Bruntále přivítal část třeťáků a páté třídy.
Škola v přírodě kromě projektu Kalendáře žáků nabídla vědomostní soutěž "Babka kořenářka a bylinářka", kde se žáci přímo v praxi naučili rozeznávat léčivé a jiné byliny. Následovala soutěž ve zpěvu s názvem "Škola hledá superstar". Pěvecká soutěž děti natolik okouzlila, že si vytvořily i vlastní hymnu školy v přírodě. Sportovní soutěž, v podobě "Olympiády", zvládli i přes nepřízeň počasí všichni. Výtvarná soutěž dospělé utvrdila v tom, že olympiáda je u žáků oblíbená, protože se objevila i v námětu kreseb dětí. Nechyběla tradiční soutěž v čistotě a pořádku, výtvarná soutěž z přírodnin o nejlepší domeček pro mravence, kdy soutěžil první a druhý ročník, či ztvárnění představy pohádkové bytosti z přírodnin dalších tříd. Následovala soutěž o nejvtipnější masku a karneval. Čtvrtý a pátý ročník hledal múzu, a že se jim literární soutěž zdařila, svědčí o tom nové básničky, krátké literární útvary. Kimova hra proběhla ve všech třídách v přírodním terénu a žáci si mohli upevnit orientaci, postřeh a paměť. Také probíhaly různé turnaje v kopané a ve vybíjené, i mezitřídní utkání. Součásti hotelu byl bazén, čehož v průběhu pobytu postupně vvyužily všechny ročníky.
Každý žák dostal na památku kšiltovou čepici, která dětem bude připomínat pobyt ve škole v přírodě v roce 2006.

Mgr. Alena Řezáčová, vedoucí ŠvP

Škola v přírodě - Rusava 2005

foto 1

Škola v přírodě proběhla v termínu od 9. do 13. května 2005 v rekreačním zařízení Penzion RUSAVA. Zúčastnilo se jí 151 žáků naší školy a deset členů pedagogického dozoru. Pro děti byl připravený bohatý program plný her, soutěží, turistických vycházek a výletů. Novinkou letošního ročníku, jehož název byl Cesta kolem světa za 5 dní, bylo projektové vyučování, které se prolínalo celým pobytem. Děti se po ročnících seznamovaly s různými světadíly a nově získané poznatky o nich pronikly i do výtvarné a literární soutěže.

foto 2

Malí klokánci z první třídy poznávali Austrálii, druháčci se zabydleli v Evropě, třeťáci jeli na safari do Afriky, čtvrťácí navštívili Asii, pátá třída Jižní Ameriku a šestá Severní Ameriku. Součástí vyučování je společný projekt každé třídy, na němž děti po celou dobu pobytu pracovaly. Své znalosti o jednotlivých světadílech, zkušenosti a šikovnost uplatnili všichni podle svých možností poslední den pobytu ve velké vědomostní soutěži, která byla vyvrcholením projektového vyučování a prokázala jeho vysokou úroveň. Tím, že děti soutěžily ve smíšených družstvech, byly vedeny ke spolupráci s dětmi z jiných tříd a ročníků, musely spolupracovat, pomáhat si a respektovat jeden druhého. Jen tak mohly uspět.

foto 3

I v dalších soutěžích, které nesouvisely bezprostředně s vědomostní soutěží, poznávali žáci činnosti charakterizující jednotlivé světadíly. Zájemci se do sytosti vyřádili při kopané či vybíjené, což jsou hry známé snad na celém světě.

Ubytování bylo vyhovující, děti od první do čtvrté třídy bydlely v budově hotelu, na dvou až čtyřlůžkových pokojích s vlastním sprchovým koutem a WC. Jeden pokoj byl šestilůžkový. Starší děti bydlely v chatkách většinou po pěti, opět s vlastním WC a sprchou.

Se stravováním jsme byli spokojeni, pro děti byl připraven pestrý jídelníček obohacený o ovoce a mléčné výrobky. Hladovější si mohli přidat a protože se tak dělo často, zřejmě i děti byly se stravováním spokojeny.

foto 4

Tento ročník školy v přírodě byl mnohem náročnější, co se týče přípravy, jelikož jsme se pokusili o celotýdenní projektové vyučování. Tato náročnost se však vyplatila, protože pro děti bylo vyučování zajímavé a netradiční. Na  památku dostal každý úspěšný účastník tričko s logem tohoto ročníku ŠvP a při příjezdu ke škole, kam si své ratolesti přijeli vyzvednout rodiče, to hýřilo barvami jednotlivých světadílů, o nich se děti učily celých pět dní. Tato barevná tečka byla zároveň tečkou za dalším úspěšným ročníkem školy v přírodě.

Mgr. Anna Vlčová, vedoucí ŠvP
  • 2004 Karlov - první, druhý, třetí a čtvrtý ročník

  • 2004 Bučina - pátý a šestý ročník

  • 2003 Vranov

  • 2002 Kouty nad Desnou

  • 2001 Horní Bečva

  • 2000 Petříkov